Aydınlatma'da Işık Renk Sıcaklığı (Kelvin)

Aydınlatma'da Işık Renk Sıcaklığı (Kelvin)

Aydınlatmada, ışık kaynağının yaydığı rengi ifade etmektedir. KELVİN olarak adlandırılır ve (K) sembolu ile belirtilir.

3 Ay önce
Teknik Aydınlatma

 Flamanın ısısına göre ışığın rengi değiştiiğinden dolayı bu durum renk sıcaklığı olarakta ifade edilmektedir.

Renk sıcaklığı, diğer ifadeyle Kelvin değeri ışık kaynağının yaydığı ışık rengini belirtmektedir.

Renk sıcaklığı, ışığın ortamda yarattığı ışık rengi ambiyansıdır. Birimi Kelvin‘dir. Renk sıcaklığını, ışık kaynağının verdiği toplam ışık içerisindeki renkli ışıkların oranları belirler. Örneğin güneşli havalarda -gökyüzündeki atmosferin etkisiyle- ışığın mavi bileşenleri artmakta ve Kelvin değeri yükselmektedir. Akkor ve halojen lambalarda kırmızı ve sarı bileşenleri baskın olduğunda Kelvin değeri düşer. Yapay ışık kaynaklarında en çok LED’lerde istenilen Kelvin derecesinde renk sıcaklığı üreten ürünler bulmak mümkündür. Renk sıcaklıklarında değerlendirme şu şekildedir:

  • Gün ışığı (6500 Kelvin ve üzeri)
  • Soğuk beyaz (5300-6500 Kelvin arası)
  • Ilık beyaz (3300-5300 Kelvin arası)
  • Sıcak beyaz (3300 Kelvin ve altı)

Gün ışığı kaç kelvindir ?

  • Gün ışığı (6500 Kelvin -/+ bantlarındadır. )

Beyaz led kaç kelvindir ?

  • Beyaz led (6000 Kelvin -/+ bantlarındadır. )

** Gün ışığı ve beyaz renk  birbirine yakın değerlerdir 6.000 Kelvin – 6500 Kelvin olarak geçmektedir.

( Dikkat buradaki en çok karışıklık gün ışığı kelvin değerinin aşagıdaki tablodada görüldüğü üzere 4000 Kelvin olarak karıştırılmasıdır. Gün ışığı ve beyaz birbirlerine yakın kelvin değerleridir.  Hafif Sarımsı ışık istenildiği takdirde 3300 – 4000 Kelvin arası ılık beyaz kelvin değerleri tercih edilmedilir. )

Cadde ve sokak aydınlatma direkleri, Dış mekan aydınlatma projelerinde tercih edilen standart kelvin değerleri ise 4000K – 6500K arasındadır.

Işık Fikstürleri için Kelvin Renk Sıcaklığı Ölçeği

2000K-3000K: Sıcak beyaz / sarı bir ışıltı verir (mum ışığında tonlar)

3100K-4500K: Parlak, soğuk beyaz bir ışıltı verir.

4600K-6500K: Gevrek bir gün ışığından yararlanır (beyaz / mavimsi tonlar)

 

Renk Sıcaklığı Uygulamaları:

Renk sıcaklığının aydınlatma için önemli etkileri vardır. Ortam aydınlatması, ayrıntılı görevlere ayrılmış bir alandan çok daha farklı bir renk sıcaklığı gerektirecektir. Bu nedenle, uygulamanız için doğru renk sıcaklığını belirlemenize daha iyi yardımcı olması için hangi renk alanının hangi renk sıcaklığını gerektirdiğini açıklamaya yönelik genel bir kılavuz hazırladık.

2700K - Sıcak Beyaz

Bu renk sıcaklığı, gün batımına veya mum ışığına benzer şekilde sıcak, rahat ve davetkar ışıltısı nedeniyle en çok evlerde, restoranlarda ve otellerde kullanılır.

3000K - Yumuşak Beyaz

Yumuşak beyaz sıcaklık hala sıcaklık sağlar, ancak görevleri tamamlamak için biraz daha fazla netlik sağlar. Bu renk banyolarda ve mutfak alanlarında yaygındır.

3500K - Nötr Beyaz

Nötr beyaz, doğal “gün ortası” ışığını taklit eder ve ofis alanları ve perakende mağazaları gibi uyanıklık gerektiren mekanlar için idealdir. Bu ışık hala gözler üzerinde sıcak ve kolaydır, ancak odaklanmış aktiviteleri teşvik eder.

4100K - Soğuk Beyaz

Bir ortamın daha hassas olması gerektiğinde, soğuk bir beyaz ışık idealdir. Bu aydınlatma rengi özellikle çalışanlar ve müşteriler için bir araba üzerinde çalışırken detaylarını ve yiyeceklerin renklerini olabildiğince doğru görmeleri için keskin bir aydınlatmaya ihtiyaç duyan profesyonel garajlar ve marketlerde kullanılır.

5000K - Parlak Beyaz

Bazı yerler nihai netlik için çok parlak beyaz aydınlatma gerektirir. Bu mekanlar, depoları, spor stadyumlarını, hastaneleri, ER odalarını ve görevleri doğru bir şekilde gerçekleştirmek için en parlak ışığın gerekli olduğu diğer endüstrileri içerir.

6500K - Günışığı 

Bu renk sıcaklığının belirgin bir mavi tonu vardır ve güneşten doğal gün ışığını taklit eder. Genellikle kapalı tarım, seralar ve diğer tarımsal amaçlar için kullanılır.

 

Gördüğünüz gibi, bir aydınlatma armatürü seçerken renk sıcaklığı ölçeği çok önemlidir. Her mekan ve ortam, bu alanlardaki aktivitelere en iyi uyacak şekilde farklı aydınlatma tonları gerektirir ve yanlış renk, işçilerin verimliliğini veya işin kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir. İhtiyacınız olan renk sıcaklığını belirlemek için, o alanda tamamlanacak görevlerin tipini veya iletmek istediğiniz duygu tipini göz önünde bulundurun.

Aydınlatma Projeleri

Tamamladığımız Aydınlatma Projelerinden Bazı Referanslar